NASZE MIEJSCA, NASZA DOSTĘPNOŚĆ

„Dostępność równa się podjazd dla wózków” – to przestarzałe podejście, które powinniśmy mieć dawno za sobą. Współczesna dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, osób starszych oraz rodziców z dziećmi w wózkach wymaga kompleksowego spojrzenia na projektowanie oraz adaptację budynków, miejsc i infrastruktury. Pełne korzystanie z usług publicznych jest fundamentalnym prawem każdego obywatela, bez względu na rodzaj niepełnosprawności, wiek czy inne ograniczenia ruchowe czy percepcyjne. Administracja ma obowiązek kształtować politykę lokalną w sposób, który będzie dostępny i zrozumiały dla wszystkich mieszkańców, nie zapominając o świecie usług cyfrowych oraz komunikacji urzędowej, która powinna być skierowana do klientów, a nie petentów, będąc przy tym zrozumiała, jasna i uczciwa.

Będę dążył do tego, aby działania powiatu odbywały się z uwzględnieniem bezpieczeństwa i odpowiedzialności za każdą grupę społeczną. W miejscach, gdzie tradycyjne ułatwienia okażą się niewystarczające, będziemy wprowadzać mechanizmy wyrównujące szanse, na przykład w zakresie wykluczenia cyfrowego.

Moje doświadczenie w realizacji projektów związanych z dostępnością, w tym nadzorowanie inicjatyw takich jak przygotowanie modelu Dostępnej Szkoły, pozwoliło mi zrozumieć wyzwania związane z dostosowaniem polskich placówek edukacyjnych do nowoczesnych standardów dostępności. Praca nad ekonomią społeczną i innowacjami w tym obszarze uświadomiła mi, jak ważne jest reagowanie na potrzeby związane z deinstytucjonalizacją oraz tworzeniem warunków do samodzielnej pracy i życia dla osób ze szczególnymi potrzebami.